
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 2.8 V |
| Output Current | 3.6 A |
| Output Voltage | 65 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Quiescent Current | 380 µA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Flyback |
| Switching Frequency | 12 kHz |
| Max Input Voltage | 42 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Max Output Power | 18 W |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Function | Step-Up/Step-Down |
Stock: 22
Distributors
pcbx
Unit Price$7.03306
Ext.Price$7.03306
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $7.03306 | $7.03306 |
| 10 | $6.02458 | $60.24580 |
| 25 | $5.64131 | $141.03275 |
| 50 | $5.28242 | $264.12100 |
| 100 | $4.94632 | $494.63200 |
